DOBRY DZIEŃ
MIGAWKI Z ŻYCIA

DOBRY DZIEŃ

„Każda mała dziewczynka patrzy dzisiaj i widzi, że to kraj możliwości” – powiedziała podczas swojego wystąpienia Kamala Harris, pierwsza kobieta, Afroamerykanka na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

To był dobry dzień dla amerykańskiej demokracji. Wpuścił snop światła do poszarzałej ostatnio rzeczywistości. Kamala pięknie też powtórzyła za kongresmenem Johnem Lewisem, że demokracja to nie jest stan, ale proces. Nie jest dana raz na zawsze i jest tak silna, jak wola walki o nią.

Wielokrotnie też podkreślała, że została wychowana na kobietę niezależną, a nie ofiarę.

W wywiadzie dla Marie Claire powiedziała: „Chcę, aby młode kobiety i dziewczęta wiedziały: jesteś potężna, a twój głos ma znaczenie. Wejdziesz do wielu pokojów w swoim życiu i karierze, w których możesz być jedyną osobą, która wygląda jak ty lub ma twoje doświadczenia. Ale pamiętaj, że kiedy jesteś w tych pokojach, nie jesteś sama. Wszystkie jesteśmy w tym pokoju z tobą i bijemy brawa. Doceniaj swój głos, używaj głosu i bądź silna.”

Zwykle dystansuje się od polityki, ale amerykańska demokracja fascynuje mnie od zawsze. Z reszta podobnie USA jako kraj. A droga Kamali, prawniczki, prokurator okręgowej, a potem generalnej, jej model myślenia i działania zasługują na uwagę na wielu poziomach.

Dobrego dnia! R

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *