DZIEŃ NA PIĄTKĘ
MIGAWKI Z ŻYCIA

DZIEŃ NA PIĄTKĘ

Jubileusz 150 lecia „Piątego Zakładu” skłonił mnie do refleksji nad tym, jak wiele rzeczy z mojego życia zapomniałam – utraciłam.

Tyle się dzieje w trakcie naszego życia po drodze, że po prostu zapominamy. Ktoś inny jednak pamięta, tak jak my pamiętamy to, co przeżyli oni – i o czym zapomnieli, albo bardzo chcieli zapomnieć?.

Trochę to dziwne, ale gdy my zapominamy, a oni pamiętają, wydarzenia z naszego życia należą do tych ludzi. Nawet bowiem pod naszą nieobecność zdarzenia z naszego życia, żyją w umysłach tych ludzi. Ludzi, o których zdążaliśmy zapomnieć albo których przestaliśmy widywać.

Nasze życie zapisane jest na ich twardych dyskach.Jeśli z nimi nie porozmawiamy lub się nie spotkamy, to utracimy je raz na zawsze.

To była piękna podróż sentymentalna? do czasów młodości w murach szacownego liceum, które dziś celebrowało zacny Jubileusz, w pięknych wnętrzach ICE Kraków Congress Centre.?

Szkoła została utworzona w 1871 roku przez cesarza Franciszka Józefa I jako Wyższa Szkoła Realna w Krakowie. W 1921 roku szkoła zmieniła profil i otrzymała patrona, powstało VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. W 1953 roku zmieniono nazwę na V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego. Prezydent Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, objął Patronatem Honorowym uroczystości 150-lecia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego.

Na ręce Dyrekcji spłynęło wiele listów gratulacyjnych z uczelni z całego świata. Nazywaliśmy ją „Piątym Zakładem”. Okazuje się jednak, że określenie „Zakład” nie jest wymysłem ostatnich pokoleń. W zasobach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, znajdują się XIX-wieczne sprawozdania z działalności szkoły, w których użyto tego określenia.

Wielkie podziękowania dla organizatorów tego wydarzenia Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół V LO w Krakowie – SAiP VLO oraz Dyrekcji Szkoły i serdeczne pozdrowienia dla wszystkich, których Piąty Zakład gościł w swoich murach jako uczniów czy nauczycieli. Renata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *